Lietuvos eksporto ir importo žemėlapis

Inovacijų agentūra aktyviai prisideda prie Lietuvos eksporto plėtros, o mūsų specialistai šią sritį nuolat nagrinėja bei analizuoja, remdamiesi Lietuvos statistikos departamento prekių eksporto bei Lietuvos banko paslaugų eksporto duomenimis. Esame svarbus eksporto ekspertizės centras, tad mūsų analitikų pagalba sukūrėme interaktyvų eksporto žemėlapį, kuris padeda verslininkams, investuotojams, politikos formuotojams, mokslininkams ir visuomenei ir padeda suprasti šalies eksporto struktūrą. 

Šis įrankis suteikia galimybę: 

  • Analizuoti pasaulinius prekybos srautus įvairiose rinkose. 
  • Stebėti eksporto tendencijas. 
  • Atrasti eksporto plėtros galimybes konkrečiose šalyse. 

Eksporto žemėlapis padeda rasti atsakymus į tokius klausimus kaip: 

  • Kokios prekės ir paslaugos eksportuojamos bei importuojamos konkrečioje šalyje ar regione? 
  • Kaip keitėsi prekyba tam tikrose šalyse? 
  • Kokių prekių eksporto augimo potencialą turi Lietuva? 

Duomenų atnaujinimas

Eksporto žemėlapyje pateikiami 5 pastarųjų metų duomenys. Eksporto žemėlapio duomenys atnaujinami vieną kartą per metus (kovo mėn.) vienodu periodiškumu. Reguliarus atnaujinimas ne tik užtikrina duomenų aktualumą, bet ir leidžia lengvai palyginti naujausius rodiklius su ankstesnių metų rezultatais. Tai suteikia galimybę vartotojams analizuoti ilgalaikes tendencijas, sekti eksporto ir importo pokyčius bei vertinti Lietuvos tarptautinės prekybos dinamiką. 

Apie duomenis

Duomenys apie prekes ir paslaugas žemėlapyje pateikiami eurais, išskyrus lenteles ir grafikus kur žymima, kad rodomas skaičius milijonais/milijardais eurų.
Žemėlapis sukurtas Power BI įrankiu, todėl jame prieinamos standartinės jo funkcijos, plačiau apie jas (anglų kalba) paspaudus šią nuorodą.

Apie prekių duomenis 

Prekių užsienio prekybos duomenys yra renkami Lietuvos Respublikos muitinės, apibendrinami ir viešinami Valstybės duomenų agentūros. Visi duomenys yra vieši ir atvirai prieinami Atviros statistikos portale. Ten taip pat pateikiama duomenų surinkimo metodinė informacija. Užsienio prekyba skirstoma į eksportą – iš šalies išvežamų prekių vertę, ir importą – į šalį įvežamų prekių vertę. Lietuvos atveju, prasminga eksportą dar išskirti į dvi dalis, atsižvelgiant į išvežamų prekių kilmę: lietuviškos kilmės prekių eksportas ir reeksportas (prekės, kurios pagamintos užsienyje ir pervežamos į kitas šalis). 

Eksporto ir importo klasifikavimas pagal prekes ir jų grupes atliekamas pagal Europos komisijos reglamentu tvirtinamą kombinuotosios nomenklatūros klasifikatorių. Eksporto ir importo skirstymas pagal prekių technologinį intensyvumą atliekamas Inovacijų agentūros analitikų, remiantis klasifikatoriumi.

Apie paslaugų duomenis 

Paslaugų užsienio prekybos duomenys yra renkami ir skelbiami Lietuvos banko. Duomenys yra vieši ir atvirai prienami Lietuvos banko internetinėje svetainėje. Ten taip pat pateikiama duomenų surinkimo metodinė informacija. Užsienio prekyba skirstoma į eksportą – užsienyje parduodamų paslaugų vertę, ir importą – iš užsienio įmonių įsigyjamų paslaugų vertę. Kadangi dėl savo prigimties paslaugos nereeksportuojamos, laikoma, jog visas paslaugų eksportas yra lietuviškos kilmės, t. y. teikiamos iš Lietuvos. 

Paslaugų eksportas ir importas klasifikuojamos ir skirstomos į sektorius pagal rekomendacijas, pateiktas TVF mokėjimų balanso ir tarptautinių investicijų balanso vadovo šeštajame leidime (MBV6), Europos sąskaitų sistemoje (ESS 2010), Eurostato metodologiniuose reikalavimuose (BoP Vademecum), 2011 m. gruodžio 9 d. ECB gairėse (ECB/2011/23) dėl ECB statistinės atskaitomybės reikalavimų išorės sektoriaus statistikos srityje, tarptautiniame atsargų šablone, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos tiesioginių užsienio investicijų statistikos gairėse, 2005 m. sausio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 184/2005 dėl mokėjimų balanso, tarptautinės prekybos paslaugomis ir tiesioginių užsienio investicijų. Žinioms imlios paslaugų identifikavimui naudojamas Eurostat pateikiamas apibrėžimas (https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:Knowledge-intensive_services_(KIS)). Skaičiavimus, remiantis šiuo apibrėžimu, atlieka Inovacijų agentūros analitikai. 

Naudojamos sąvokos ir sutrumpinimai 

Technologinis intensyvumas 

Technologinis intensyvumas – tai rodiklis, rodantis, kiek ir kokio sudėtingumo technologijos yra naudojamos gamybos, paslaugų ar kitose veiklose. Aukšto technologinio intensyvumo sektoriai pasižymi didelėmis investicijomis į mokslinius tyrimus, plėtrą ir inovacijas, o žemo intensyvumo sektoriai remiasi paprastesnėmis, mažiau pažangiomis technologijomis. Technologinis intensyvumas dažnai siejamas su pramonės konkurencingumu, ekonomikos augimu ir produktyvumo didinimu. 

 Žinioms imlių paslaugų eksportas 

Žinioms imlių paslaugų eksportas reiškia paslaugų, kurios remiasi aukštu žinių, įgūdžių ir technologinių gebėjimų lygiu, eksportą į kitas šalis. Šios paslaugos yra pagrįstos ekspertinėmis žiniomis, inovacijomis ir technologijomis, o jų vertė labai priklauso nuo specialistų kvalifikacijos ir gebėjimų. Tai vienas iš svarbiausių modernių ekonomikų augimo variklių, nes žiniomis imlios paslaugos paprastai generuoja didesnę pridėtinę vertę nei tradicinės paslaugos ar prekės. 

 CN6 klasifikacija 

CN6 reiškia Combined Nomenclature (CN) prekių klasifikacijos sistemos kodą, sudarytą iš šešių skaitmenų. Tai yra prekių kodų, naudojamų tarptautinėje prekyboje, dalis, kurią prižiūri Europos Sąjunga. Šešių skaitmenų CN kodas sudarytas pagal Harmonizuotą Sistemą (HS), kurią sukūrė Pasaulio muitinių organizacija (PMO), siekiant užtikrinti vieningą prekių klasifikavimą visame pasaulyje. 

CN6 kodo struktūra: 

  • Pirmieji šeši skaitmenys nurodo prekės klasifikaciją pagal tarptautinę Harmonizuotą Sistemą (HS). Šie šeši skaitmenys yra vienodi visoms šalims, kurios naudoja HS sistemą. 
  • Papildomi du skaitmenys (ES Combined Nomenclature): Europos Sąjungoje CN kodas gali turėti dar du papildomus skaitmenis (iš viso 8 skaitmenys), kurie naudojami ES specifinėms reikmėms, pvz., muitų tarifams, statistikai rinkti. 

Pilnas CN prekių kodų sąrašas (ZIP formatu – Prekių nomenklatūros prekių kodų sąrašas).

Kontaktai

Mums svarbi Jūsų nuomonė apie Eksporto žemėlapį. Jei turite pasiūlymų dėl jo tobulinimo arba norite pasidalinti savo komentarais, maloniai kviečiame susisiekti su mumis. Rašykite el. paštu: [email protected]