Izraelio verslo kultūra

Izraelio visuomenei yra svarbūs jausmai, sentimentai, ryšiai, o faktai ir intuicija – antroje vietoje. Tai reikėtų suprasti kaip šeimyninių santykių vyravimą, todėl galima bendrauti atvirai, nuoširdžiai ir tiesiogiai. Kalbėdami su žmogumi naudokite jo profesinį titulą ir pavardę, o jei titulo neturi – ponu ar ponia. Geriau susipažinus izraeliečiai prašys vadinti juos vardais, tad patartina išmokti juos tarti hebrajiškai ir arabiškai. Neįsižeiskite, jei jums nebus ištiesta ranka pasisveikinimui. Laikykite akių kontaktą, o jei jūsų pašnekovas prisiartins prie jūsų per daug arti, priimkite tai kaip normalų dalyką.

Verslo susitikimai Izraelyje yra spontaniški ir nenuspėjami. Nenustebkite, jei bus vėluojama 15-20 minučių. Atsiliepimas į telefono skambučius arba naujų žmonių įėjimas į patalpą viduryje diskusijos yra įprasta praktika – izraeliečiai mėgsta atlikti kelis darbus vienu metu, nelaikykite to įžeidimu ar nepagarba. Jiems patinka komplimentai, darbo derinimas su malonumais, taip pat jie norės sužinoti kuo daugiau apie jus. Prieš susitikimą vertą paruošti aiškią darbotvarkę ir nurodyti tikslus. Derybose izraeliečiai gali tikėtis, jog jiems suteiksite nuolaidų. Izraeliečiai yra tiesmuki ir atvirai išsako savo nuomonę, taigi jums derėtų elgtis taip pat. Jumis labiau pasitikės, jei būsite atviri ir sąžiningi.

Apranga turėtų būti tokia, kokia yra įprasta jūsų šalyje – bandymas paklusti Izraelio gyventojų aprangos kodui ir kultūrai gali likti nesuprastas. Jie jus priima kaip savitą, kitokį žmogų iš svečios šalies. Jūsų skirtumai bus suprantami ir gerbiami.

Apsikeitimas vizitinėmis kortelėmis Izraelyje nėra dažnas reiškinys, tačiau ši tendencija keičiasi ir susitikimo pradžioje galite jomis apsimainyti.

Izraeliečiai laiko pietus laiko švaistymu ir geriau susitikimų metu pasirenka sumuštinius ir gėrimus, tačiau į vakarienę žiūri rimtai – tai yra puikus metas aptarti šeimos reikalus, kultūrą ar sportą. Kadangi neformalus bendravimas kartais yra svarbesnis nei oficialus, verta partnerius kviesti pavalgyti, tačiau visų pirma reikia sužinoti, ar partneris yra religingas. Jei taip, susiraskite restoraną, kur tiekiamas košerinis maistas. Nors izraeliečiai nėra mėgstantys vartoti alkoholį, pakvietimas išgerti alaus yra priimtinas.  

Izraelio gyventojai yra šilti ir draugiški – kvietimas vakarienei reiškia ne tik mandagumą, bet ir pasiūlymą užmegzti draugystę, todėl jo neatsisakykite. Vykdami į namus galite atsivežti gėlių, šokolado ar butelį vyno. Tinkamos dovanos palaikant profesionalų ryšį yra knygos apie jūsų šalį, rašiklis su jūsų įmonės logotipu, biuro laikrodis arba nuotrauka su jumis ir partneriais izraeliečiais.