Nyderlandų verslo kultūra

Olandai įpratę bendrauti neformaliai, tačiau galioja keletas griežtų taisyklių. Jei asmuo, su kuriuo bendraujate, yra daug vyresnis ar užima garbingas pareigas, patartina į jį kreiptis „meneer“ (pone) ar „mevrouw“ (madam). Nyderlanduose įprasta sveikinantis spausti ranką ir prisistatyti pasakant savo vardą ir pavardę. Pokalbio metu palaikykite akių kontaktą, tai olandai supranta kaip patikimumo ženklą.

Nyderlanduose vyrauja gan konservatyvus aprangos kodas, tačiau dažnai aprangą lemia sektorius, kuriame yra dirbama. Kostiumus dažniausiai dėvi aukščiausio rango vadovai arba žmonės dirbantys valstybinėse institucijose bei finansų sektoriuje. Kitų sektorių atstovams įprasta dėvėti džinsus, marškinėlius, palaidines ar spalvingus marškinių bei kaklaraiščių derinius. Dažnai aprangą lemia būdas keliauti į darbą (pvz. Amsterdame daug žmonių į darbą važiuoja dviračiu).

„Laikas – pinigai” – tai frazė, kuri puikiai apibūdina verslo kultūrą Nyderlanduose. Vėlavimas laikomas ne tik erzinančiu dalyku, bet ir nepatikimumo požymiu. Jei į susitikimą vėluojate, būtinai apie tai praneškite.

Susitikimai dažniausiai būna formalūs, juose kalbama tik apie darbą, o su verslu nesusiję pašnekesiai yra laikomi laiko švaistymu. Susitikimai turi griežtas darbotvarkes, o kartais net žmogų, kuris seka laiką ir yra atsakingas, kad būtų laikomasi sutartos darbotvarkės. Derybų metu olandai visuomet stengiasi rasti konsensusą, tad procesas gali užtrukti. Olandai žinomi kaip užsispyrę derybininkai, vertinantys sąžiningumą ir patikimumą.  

Verslo vakarienės nėra įprastas reiškinys Nyderlanduose, todėl jos vyksta retai, o jų metu pagrindinė pokalbio tema yra verslas. Galima kalbėti apie savo šalį, kultūros ar sporto renginius.

Vizitinėmis kortelėmis keičiamasi susitikimo pabaigoje, jose būna užrašytos pareigos bei akademinis titulas. Kartais ant vizitinių kortelių būna žmogaus asmeninis telefono numeris ar net namų adresas, tačiau tai nėra kvietimas skambinti ne darbo metu.

Olandai nemėgsta jaustis įpareigoti, o dovanas tikisi gauti tik už pasiekimus, tad keistis dovanomis jiems nėra įprasta. Jei nuspręsite kažką dovanoti, stenkitės, kad dovana būtų kukli ir neutrali – be jūsų įmonės logotipų ar užrašų. Jei patys gausite dovaną, iškart ją išpakuokite ir parodykite savo padėką.