Pietų Afrikos Respublikos verslo kultūra

Pietų afrikiečiai sudaro verslo sandorius tik su tais, kuriuos pažįsta. Bandykite užmegzti kontaktus per savo bendrus pažįstamus, o jei tokių neturite – parodykite, kokių sąsajų turite su PAR. Apie sandorį pirmo susitikimo metu kalbėti neverta – geriau jį paskirkite susipažinimui, kad įgautumėte pasitikėjimą. Nuo gruodžio iki sausio vidurio, taip pat šv. Velykų savaitę, PAR beveik niekas nedirba, todėl planuokite susitikimus ne švenčių metu.

PAR kelių sistema yra paini, tad nuvažiuoti reikiamu adresu gali būti keblu. Išvažiuokite žymiai anksčiau, kad rastumėte, kur parkuoti automobilį, bet geresnis variantas – pasikviesti taksi.

Įprasta apranga – tamsus kostiumas ir kaklaraištis, o marškiniai turėtų būti šviesūs. Jeigu būsite pakviesti į svečius, patartina vilkėti švarku. Pageidaujama moterims dėvėti suknelę, sijoną, o ne kostiumus su kelnėmis. Atsiminkite, jog PAR žiema būna tarp birželio ir gegužės, todėl pasirūpinkite atitinkama apranga. Pietų afrikiečiai kalba angliškai, tad jums nereikia rūpintis dokumentų vertimu į kitas kalbas.

Kalbėdami niekada nekelkite balso ir išlaikykite ramų toną. Kaip ir visur kitur, nemandagu pertraukti kitą kalbantįjį. Nesikreipkite į moterį „Miss“, jei nežinote jos vedybinio statuso, nes taip galite įžeisti. Pokalbiu metu išlaikykite akių kontaktą ir dažnai linksėkite. Taip parodysite, jog suprantate, apie ką kalbama, o PAR verslininkai vertina gerus klausytojus.

PAR gyventojai yra labai draugiški ir tai gali labai atvirai išreikšti patapšnojimu per nugarą, stipriu jūsų rankos kratymu arba laikymu. Rekomenduojama savo naujiems verslo partneriams pasiūlyti smulkių dovanų, o pakviestiems į svečius atsinešti šokolado ar gero vyno.

Labai svarbu visuomet rodyti pagarbą senoliams. Vyresnieji laikomi išmintingais ir yra nusipelnę pagarbos – juos įžeidę bus laikomi nepageidaujamais verslo partneriais. Kai kuriose įmonėse moterys vis dar laikomos mažiau vertingomis verslui, tačiau jos gali užsitarnauti pagarbą puikiai išmanydamos savo sritį ir nebūdamos agresyvios.

Pietaudami svečiuose žinokite, jog pietų afrikiečiai nesupranta vegetarizmo, jie yra mėsos valgymo entuziastai. Niekada nemojuokite stalo įrankiais, lėkštėje nepalikite jokio maisto, nes tai bus suprasta kaip įžeidimas. Rūkyti galima tik tada, kai visi svečiai pavalgys. Vakarienės metu nesikalbėkite su padavėjais.