BENDROJI INFORMACIJA

Lietuvos įmonėms, norinčioms dalyvauti Ukrainos atstatymo iniciatyvose, svarbu suprasti šalies įsipareigojimą remti Ukrainos atstatymo pastangas. Iki 2024 m. pabaigos bendra Lietuvos institucijų parama Ukrainai pasiekė 1,45 mlrd. eurų. Didžiąją dalį šių lėšų sudarant karinei paramai, dvišalė ir daugiašalė finansinė parama sudaro apie 100 mln. eurų, parama energetikos sektoriui siekia daugiau kaip 63 mln. eurų.  

2023 m., remiantis preliminariais Oficialios paramos vystymuisi duomenimis, Ukrainai skirta 52 mln. EUR, iš jų 13 mln. EUR humanitarinei pagalbai. Nuo 2022 m. vasario mėn. į Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos (VBHP) fondą Ukrainos atstatymui iš valstybės biudžeto buvo skirta 24 mln. EUR, daugiau kaip 13 mln. eurų pritraukta iš kitų donorų.  

2025–2027 m. laikotarpiu iš valstybės biudžeto bus siekiama skirti panašios apimties finansavimą VBHP Ukrainos atstatymo projektams įgyvendinti. Daugiašalei paramai per ES ir tarptautines finansų institucijas taip pat siekiama išlaikyti panašų finansavimą.  

Inovacijų agentūra teikia informaciją Lietuvos verslui, siekiančiam įsitraukti į Ukrainos atstatymo ir atsigavimo projektus.

Jau dabar skaičiuojama, kad atstatymo projektai Ukrainoje turės didelį ilgalaikį ekonominį poveikį. Numatoma, jog 2024-2033 m. bendras Ukrainos atkūrimo ir rekonstrukcijos poreikis sieks 486 mlrd. JAV dolerių. Šios didžiulės investicijos greičiausiai paskatins įvairių sektorių ekonomikos augimą, o didžiausios lėšos bus skirtos būstui (80,3 mlrd. JAV dolerių), transportui (73,7 mlrd. JAV dolerių), prekybai ir pramonei (67,5 mlrd. JAV dolerių).  

LIETUVOS GAIRĖS DĖL UKRAINOS ATSTATYMO

Lietuva savo įsitraukimą į Ukrainos atstatymo projektus remia 2024 m. patvirtintomis Lietuvos įsitraukimo į Ukrainos atstatymą ir atsigavimą gairėmis 2024-2027 m., kuriose apibrėžtos prioritetinės sritys: 

  • Stiprios institucijos – Ukrainos narystės ES ir tvaraus šalies atsigavimo pagrindas. Prisidedame prie viešojo sektoriaus gebėjimų ir įgūdžių stiprinimo, siekiame plėsti gerąjį valdymą, didinti efektyvumą, atskaitomybę ir įtraukumą. 
  • Saugus ir kokybiškas švietimas – įgyvendiname infrastruktūros projektus (atstatome mokyklas, statome ir įrengiame anti-radiacines slėptuves) bei siekiame plėsti „minkštųjų“ projektų skaičių (orientuojantis į studentų parengimą, specialistų perkvalifikavimą ir apmokymą). Inovacijų agentūra savo indėlį čia apibrėžia per EdTech, GameTech, kūrybinių industrijų sritis.  
  • Nuo karo nukentėjusių asmenų fizinė ir psichosocialinė reabilitacija ir reintegracija – siekiame prisidėti prie reabilitacijos infrastruktūros atstatymo ir plėtros, taip pat stiprinti gydytojų gebėjimus, kurti standartus ir gerosios praktikos pavyzdžius, kuriuos būtų galima pritaikyti ir kituose reabilitacijos centruose. Inovacijų agentūra savo indėlį čia apibrėžia per sveikatos technologijų ir biotechnologijų sritis.  
  • Atspari ir auganti ekonomika – siekiame prisidėti prie ekonomikos augimui ir investicijų pritraukimui reikalingų sąlygų gerinimo, įskaitant energijos poreikių bei transporto jungčių užtikrinimą, tvarų teritorijų vystymą ir humanitarinį išminavimą. Inovacijų agentūra savo indėlį čia apibrėžia per energetikos ir tvarios aplinkos, Smart City, Cyber Security sritis.

ESAMA SITUACIJA

Pagrindinė Lietuvos institucija, atsakinga už projektų švietimo, išminavimo, reabilitacijos srityse gyvendinimą – Centrinė projektų valdymo agentūra.

PRIEMONĖS LIETUVOS VERSLUI

 Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos (VBHP) fondas  

  • Lankstus, prie biudžetinių metų nepririštas instrumentas, galintis (ir siekiantis) pritraukti kitų donorų įnašus bendram veiklų finansavimui, valdymui ir/ar įgyvendinimui.  Šiuo metu fonde yra 18 mln. eurų.
  • Fondas finansuoja (negrąžintinos paramos forma) projektus ir programas konkurso ar tiesioginio finansavimo būdu, taip pat gali skirti bendrąjį finansavimą (kofinansavimą) tarptautinių donorų lėšomis finansuojamoms veikloms.  
  • Fondą valdo Užsienio reikalų ministerijos atstovo vadovaujama taryba, jo veiklą administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA). Daugiau informacijos paspaudus šią nuorodą.  

Nacionalinis plėtros bankas ILTE

Įmonėms, planuojančioms projektus Ukrainoje, ILTE siūlo šias finansines priemones:

Eksporto kredito garantijas – teikiame garantijas eksportuotojams, kurios leidžia parduoti prekes ar suteikti paslaugas aukštos rizikos užsienio šalių pirkėjams (įskaitant Ukrainą) su atidėtųjų mokėjimų terminu apsisaugant nuo tokių pirkėjų nemokumo. Garantijos dydis – iki 90 proc. patirtų nuostolių dalies, kai pirkėjas neatsiskaito arba bankrutuoja. Detalesnes sąlygas, garantijų skaičiuoklę rasite čia

Individualias garantijas –  teikiame garantijas už finansų įstaigų suteikiamas apyvartines paskolas (kredito linijas), skirtas prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms leisti: sutarties įvykdymo, pasiūlymo galiojimo, avanso grąžinimo, garantinio laikotarpio įsipareigojimų vykdymo ar mokėjimo. Garantuojama iki 80 proc. paskolos sumos, garantijos dydis mažoms ir vidutinėms įmonėms – iki 5 mln. EUR, didelėms įmonėms – iki 2,25 mln. EUR.  Detalesnes sąlygas galite rasti čia.

Pasitarkite su mumis, registruokitės individualiai konsultacijai

arba susisiekite:
+370 (5) 210 7510

[email protected]

DUOMENŲ BAZĖS VERSLUI

Inovacijų agentūra plėtoja B2 Lithuania platformą, joje sukurta įmonių filtravimo galimybė ir katalogas pristatantis įmones, suinteresuotas dalyvavimui Ukrainos atstatymo projektuose. Platformoje esančioms įmonėms siunčiame informaciją apie su Ukrainos atstatymu susijusius renginius, projektus, aktualijas. Įmonėms, kurios suinteresuotos dalyvavimu Ukrainos atstatymo projektuose bei yra prisijungusios prie B2 Lithuania platformos, bus suteikiama nemokama prieiga iki 2025 m. rugsėjo mėn. naudotis DevelopmentAid platformos suteikiamomis paslaugomis. Ši narystė suteiks prieigą prie:

  • Pasaulinių verslo galimybių (tarptautinių pirkimų);
  • Pasaulinių finansavimo galimybių (dotacijų);
  • Donorų bei finansavimo agentūrų stebėjimo ir analizės instrumentų;
  • Partnerių paieškos įrankių konsorciumams ir bendriems projektams;
  • Tyrimų įrankių potencialių partnerių ir konkurentų vertinimui;
  • Duomenų bazių apie anksčiau laimėjusius projektus ir atrankas;
  • Informacijos apie sankcionuotas įmones.

Kiekviena prisijungsi įmonė turės galimybę pasinaudoti nuotoliniais personalizuotais mokymais apie tai, kaip efektyviausiai naudotis platforma ir jos siūlomais įrankiais. 

2023 m. gruodžio 2 d. Vilniuje Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK)  drauge su Ukrainos ambasada pasirašė bendradarbiavimo memorandumą dėl informacijos sklaidos portale NAZOVNI. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos iniciatyva sukurtoje, įmonėms skirtoje skaitmeninėje platformoje NAZOVNI pateikiami ir nuolat atnaujinami verslo pasiūlymai, siekiant padėti Ukrainos verslui atrasti naujus verslo partnerius ir plėsti eksporto rinkas, skatinti mokymo programų mainus, prekybos misijas ir pan.
Kviečiame įmones naudotis NAZOVNI platforma: https://nazovni.online/en. 

DUOMENŲ BAZĖS PARTNERIŲ PAIEŠKAI IR NAUDINGOS NUORODOS

Naudingos duomenų bazės partnerių patikrai: 

Lietuvoje: „Creditinfo Lietuva“ – pirmasis ir didžiausią duomenų bazę Lietuvoje turintis kredito biuras, įsteigtas 2000 m.  

Kita aktuali informacija:

Naudingi kontaktai:

  • The Reform Support Team , RST –  tai Ukrainoje dirbančių konsultantų grupė, teikianti tikslinę techninę pagalbą Ukrainos ekonomikos ministerijai rengiant ir įgyvendinant prioritetines reformas. Taip pat šios grupės atsakingos už viešųjų pirkimų plėtrą donorų veiklos koordinavimą, investicijų pritraukimą. Daugiau informacijos rasite čia.
  • European Business Association – tai viena didžiausių ir įtakingiausių šalies verslo bendruomenių, siekiančių, kad jos narių balsas būtų girdimas visoje Ukrainoje. Rūpinasi kryptingu kolektyvinių ir individualių narių iniciatyvų palaikymu ir atstovavimu; aukšto lygio vyriausybinių dialogu, renginiais ir susitikimais sostinėje ir regionuose; tikslinės komunikacijos kampanijomis; B2B parama; tinklaveika.  

DRAUDIMAS

Draudimo instrumentai

Lietuvoje įdarbintiems, bet, pavyzdžiui, į Ukrainą komandiruojamiems Lietuvos piliečiams- darbuotojams socialinės apsaugos galioja remiantis Lietuvos Respublikos ir Ukrainos dvišale sutartimis dėl socialinės apsaugos.

Daugiau informacijos apie socialinę Lietuvos piliečių apsaugą ir sąlygas dirbus ar dirbant Ukrainoje rasite paspaudę čia.

Svarbu žinoti, jog įvykus nelaimingam atsitikimui ne darbo metu valstybinis socialinis draudimas negalioja. Jis taip pat nepadengia sveikatos priežiūros paslaugų.

Jeigu PSD mokamas Lietuvoje pagal šiuo metu galiojančią tvarką, žmogus gali būti draudžiamas sveikatos draudimu tik vienoje iš šalių, t. y. toje šalyje, kurioje gyvena, dirba ir moka mokesčius. Jei Lietuvoje  gyvenantys ir įdarbinti asmenys toliau dirbs darbdaviui Lietuvoje ir socialinio draudimo įmokas mokės Lietuvoje, jų privalomasis sveikatos draudimas čia  nenutrūks. T.y. Lietuvoje jie ir toliau galės naudotis nemokama sveikatos priežiūra. Todėl komandiruočių principu išvykus ir dirbant Ukrainoje labai rekomenduojama apsvarstyt privačių draudimo įmonių siūlomus sveikatos draudimo paketus ir garantijas.

MIGA investicijų draudimas MIGA’s Ukraine Response | Multilateral Investment Guarantee Agency | World Bank Group

KVIETIMAI VERSLUI

DĖMESIO! Šiuo metu aktyvūs kvietimai pagal sektorius

Sektoriai: energetika,  kritinės žaliavos, apdirbimas ir gamyba, statyba, transportas, skaitmenizacija. Aktualu stambesnėms įmonėms, investicijos 50 mln. EUR, 10 proc.  – nuosavos lėšos.

Ukrainos atstatymo projektuose planuojamų pirkimų sąrašą taip pat galite rasti čia.

2025 m. pirmame ketvirtyje kviečiame sekti naujienas apie numatomus pirkimus, aktualius atsinaujinančios energetikos sektoriaus įmonėms. Bus skelbiami apie 20 pirkimų pagal paskutinį Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimą dėl 5 mln. Eur skyrimo Ukrainoje įrenginėti saulės jėgaines išimtinai ES erdvėje gaminamoms prekėms. Svarbu tai, jog Lietuvos saulės jėgainių, baterijų, panelių gamintojai turės išskirtines teises sudalyvauti konkurse, pagal kurio sąlygas teoriškai ir praktiškai gamyboje ir produktuose neturėtų būti jokių kiniškos kilmės produktų. Esant sėkmingiems projektams, tikimasi ir kitų ES narių įsitraukimo.

NAUDINGI ŠALTINIAI

Regioninės ir kitos iniciatyvos: 

Ukrainos valstybinė rekonstrukcijos ir infrastruktūros plėtros agentūra , kurią Ukrainos vyriausybė įsteigė 2023 m. pradžioje, yra pagrindinė šalies rekonstrukciją koordinuojanti organizacija, sukūrusi unikalią projektų valdymo ekosistemą – DREAM (angl. Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management). Jau 2024 m. vasario mėn. duomenimis, DREAM sistemoje buvo daugiau kaip 1900 Ukrainos vietos valdžios institucijų inicijuotų rekonstrukcijos projektų; bendra šių projektų vertė siekė 3 mlrd. Eurų.

DREAM yra valstybės skaitmeninė atkūrimo platforma, kurioje talpinami visi atkūrimo ir plėtros projektai. Platformos valdytojai užtikrina šių projektų skaidrų bei efektyvų įgyvendinimą nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis. DREAM yra vienas langelis, skirtas dirbti su atstatymo projektais.

Sekti planuojamas priemones, ieškoti ir/ar siūlyti iniciatyvas Ukrainos atstatymo srityje galima  per įvarius kanalus, priklausomai nuo finansavimo šaltinio:

Kitų šalių agentūrų informacija:

KONTAKTAI

Sertifikatai

Urtė Jakubėnaitė

Projektų vadovė | Inovacijų agentūros Rinkų plėtros skyrius

Tel.: +370 687 60 114 | E.p.: [email protected]

arba

Tel. +370 700 77 055 | E.p.: [email protected]