Puslaidininkių strategija Jungtinėje Karalystėje
2023 m. gegužės mėn. Jungtinė Karalystė (JK) paskelbė ilgai lauktą nacionalinę puslaidininkių strategiją, kuri atliepia augantį pasaulio ekonomikų susirūpinimą dėl puslaidininkių tiekimo grandinių pažeidžiamumo. Geopolitiniai veiksniai ir paklausos pokyčiai išryškino šių komponentų svarbą įvairioms technologijoms bei jų įvairiapusį pritaikymą šiuolaikiniame pasaulyje. Prognozuojama, kad JK puslaidininkių rinka, kurios vertė 2022 m. sudarė 1,8 mlrd. svarų sterlingų, artimiausiais metais didės. Nors 2023 m. lustų paklausa, dėl visame pasaulyje stebimų nepalankių makroekonominių procesų, šiek tiek sumažėjo, tačiau tai yra tik laikinas reiškinys – ilguoju laikotarpiu lustų paklausa auga. Taigi, kaip ir kitose šalyse, JK nacionalinės puslaidininkių strategijos tikslas yra ilgalaikė perspektyva.
JK puslaidininkių strategijoje esminis dėmesys yra sutelktas į šalies stipriąsias puses. Ši strategija iš esmės yra dešimtmečio planas, kuriame siekiama ateityje užsitikrinti pasaulyje pirmaujančių puslaidininkių technologijų kūrimą. Iki 2033 m., JK skirs iki 1 mlrd. svarų sterlingų lustų įmonėms, vystančioms intelektinės nuosavybės ir dizaino, sudėtinių puslaidininkių, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros sritis. Būtent šiose srityse JK jau dabar lyderiauja pasaulyje puslaidininkių pramonėje. Intelektinės nuosavybės srityje, tokie produktų kūrėjai kaip „Arm and Imagination Technologies“ turi savo pagrindines būstines JK, o technologijų įmonės, tokios kaip „Apple“, „Intel“ ir „Infineon“, veikiančios JK, daug dėmesio skiria puslaidininkių projektavimui ir plėtrai.
Nors puslaidininkių gamybos didinimas pasaulyje išlieka prioritetine sritimi, JK strategijoje šios temos vengiama. Kitose pasaulio šalyse, puslaidininkių strategijos kūrėjai pabrėžia, kad puslaidininkių gamybos plėtra atitinkamuose regionuose apsaugotų šalis nuo lustų tiekimo sutrikimų, tačiau JK strategijoje ši tema nėra vystoma, suprantant, kad konkuruoti gamybos apimtyse su JAV ar kai kuriomis Azijos šalimis JK būtų sunku. Šiuo metu didžioji pasaulio pažangių puslaidininkių gamybos dalis yra sutelkta šiuose regionuose, ypač Taivane, ir yra labai priklauso nuo vienos įmonės – „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“ (TSMC). Didelė politinė įtampa tarp Taivano ir Kinijos bei jų santykiai su JAV kelia nerimą dėl tokios puslaidininkių gamybos koncentracijos pasaulyje.
Palyginus JK puslaidininkių strategiją su kitų šalių atitinkamomis strategijomis, pastebima, kad JK planuojamos investicijos mažesnės nei kitose šalyse. Europos lustų akte numatyta 43 mlrd. eurų viešųjų ir privačių investicijų suma. Šiomis investicijomis ketinama per ateinantį dešimtmetį padidinti pažangiųjų puslaidininkių rinkos dalį 20-čia procentų. JAV CHIPS for America fondas numatė 50 mlrd. JAV dolerių sumą puslaidininkių gamybai, tyrimams ir plėtrai. Nepaisant skirtingų šalių strategijų, visi strategijų kūrėjai pabrėžia tokių strategijų būtinybę – jos turėtų padėti diegti technologines naujoves, skatinti augimą ir darbo vietų kūrimą, sustiprinti tarptautinę šalių poziciją ir užtikrinti nacionalinį saugumą.
Parengta pagal Statista informaciją.