TEKSTILĖ, DRABUŽIAI IR AVALYNĖ

CHEMIJA

BALDAI

MEDIENA IR POPIERIUS 

INŽINERINĖ PRAMONĖ

 • Maisto sektorius
 • Nealkoholinių gėrimų sektorius
 • Alkoholinių gėrimų sektorius
 • Tabako produktų sektorius
 • Reikalavimai
 • Neišnaudotos galimybės
 • Drabužių sektorius
 • Avalynės sektorius
 • Reikalavimai
 • Neišnaudotos galimybės
 • Nereceptinių vaistų sektorius
 • Namų chemijos produktų sektorius
 • Grožio ir asmens priežiūros produktų sektorius
 • Reikalavimai
 • Neišnaudotos galimybės
 • Baldų pramonės sektorius
 • Reikalavimai
 • Neišnaudotos galimybės
 • Buitinės elektronikos sektorius
 • Buitinės technikos sektorius
 • Reikalavimai
 • Neišnaudotos galimybės

BENDROJI INFORMACIJA

Jungtinė Karalystė (toliau – JK) nebėra Europos Sąjungos (toliau – ES) narė. Nuo 2021 m. sausio 1 d. prekybiniai santykiai tarp JK ir Bendrijos vystomi pagal bendrą sutartį. 2530 puslapių apimties dokumente išsamiai išdėstytos prekybos, muitų, muitinių veiklos, judumo sąlygos ir procedūros, kurių JK ir ES laikosi po 2020 m. gruodžio 31 dienos. Su sutarties tekstu susipažinti galima čia. Susitarimo 33 puslapių santrauka.

2020 m. gruodžio 31 d. baigėsi JK išstojimo iš ES pereinamasis laikotarpis. Tai reiškia, kad nuo 2021 m. ES šalims oficialiai JK tapo trečiąją šalimi ir jos teritorijoje nebetaikoma ES teisė. Prekybos ir bendradarbiavimo susitarimas tarp ES ir JK buvo pasirašytas 2020 m. gruodžio 30 d., jis pradėtas laikinai taikyti nuo 2021 m. sausio 1 d., o įsigaliojo 2021 m. gegužės 1 d.

Šis susitarimas numato nulinius muitų tarifus ir nulines kvotas visai prekybai prekėmis, atitinkančiomis tam tikras prekių kilmės taisykles, tarp ES ir JK.  Vis dėlto, tam tikriems produktams, įvežamiems į JK rinką, yra arba bus taikomi JK sertifikavimo, licencijavimo ir kt. reikalavimai, o tai gali paveikti ir Lietuvos įmonių galimybes eksportuoti savo produkciją į JK rinką.

Detaliau apie Jums aktualų sektorių informaciją vieno langelio principu rasite žemiau.

 

MAISTO, GĖRIMŲ IR TABAKO SEKTORIUS

Maisto, gėrimų ir tabako pramonė  JK yra 2-as pagal dydį gamybos sektorius (126,82 mlrd. eurų – 18,6 proc. visos pramonės) po inžinerinės pramonės.

2021 m. į JK rinką eksportuota maisto, gėrimų ir tabako pramonės produktų už 323,4 mln. eurų, tai sudarė daugiau nei ketvirtadalį (27,9 proc.) viso lietuviškos kilmės prekių eksporto į JK vertės.

Pilną eksporto apžvalgą, susijusią su JK rinka, rasite čia.

Maisto produktų sektorius

Nealkoholinių gėrimų sektorius

Alkoholinių gėrimų sektorius

Tabako produktų sektorius

Maisto produktų vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 135,1 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs beveik 10 proc. (arba 12,0 mlrd. eurų). Didžiausias maisto produktų rinkos segmentas – mėsos produktai (19 proc.).

Nealkoholinių gėrimų vartojimo produktų rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m., sudarys 34,85 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs apie 3 proc. (arba 1,0 mlrd. eurų). Didžiausias nealkoholinių gėrimų rinkos segmentas – gaivieji gėrimai (85 proc.).

Alkoholinių gėrimų vartojimo produktų rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 51,63 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs beveik 15 proc. (arba 6,7 mlrd. eurų). Didžiausias alkoholinių gėrimų rinkos segmentas – alus (37 proc.).

Tabako produktų vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 24,55 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs beveik 9 proc. (arba 2 mlrd. eurų). Didžiausias tabako rinkos segmentas – cigaretės (58 proc.).

Reikalavimai

Sertifikatai

Nuo 2021 sausio mėn. 1 d. žemiau išvardintoms produktų grupėms yra numatyti nauji reikalavimai. Priklausomai nuo konkretaus produkto  pasikeitimai liečia eksporto į JK rinką taisykles, kurias rasite žemiau pateiktose nuorodose pagal Jums aktualų produktą:

Žemiau įvardintiems sub-sektoriams taikomi specialūs reikalavimai. Atkreipiame dėmesį, kad dokumente esančias nuorodas, galite atsidaryti pilnoje dokumento versijoje.

Neišnaudotos eksporto galimybės

Sertifikatai

Valgomųjų vaisių ir riešutų, citrusinių vaisių žievelių ir luobų sub-sektoriuje  – šviežiems vaisiams ir uogoms: braškėms, avietėms, gervuogėms, mėlynėms, serbentų ir agrastų uogoms; šviežiems vyšnių ir slyvų vaisiams;  šviežiems obuoliams, kriaušėms ir svarainiams; šviežiems ir džiovintiems riešutams.

Daržovių, vaisių, riešutų arba kitų augalų dalių produktų sub-sektoriuje – konservuotoms daržovėms; uogienėms, marmeladams; vaisių ir riešutų dalims; vaisių sulčių produktams.

Žuvų ir vėžiagyvių, moliuskų ir kitų vandens bestuburių sub-sektoriuje – šaldytoms žuvims; žuvų filė; vytintoms, sūdytoms ir rūkytoms žuvims; šviežiems ir atšaldytiems vėžiagyviams; šviežioms žuvims; atšaldytoms žuvims.

Platesnį neišnaudotų galimybių sąrašą rasite čia.

TEKSTILĖS, DRABUŽIŲ IR AVALYNĖS SEKTORIUS

Tekstilės, drabužių, odos dirbinių ir avalynės  pramonė JK nėra didelė (10,42 mlrd. eurų – 1,5 proc. visos pramonės).

2021 m. į JK rinką eksportuota tekstilės, drabužių, odos dirbinių ir avalynės produktų už 71,9 mln. eurų, tai sudarė 6,2 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto į JK vertės.

Pilną eksporto apžvalgą, susijusią su JK rinka, rasite čia.

Drabužių sektorius

Avalynės sektorius

Drabužių vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 65,6 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs apie 2 proc. (arba 1,1 mlrd. eurų). Didžiausias drabužių produktų rinkos segmentas – moteriški drabužiai (55 proc.).

Avalynės vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 13,87 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs apie 7 proc. (arba 0,9 mlrd. eurų). Didžiausias avalynės rinkos segmentas – odinė avalynė (40 proc.).

Reikalavimai

SertifikataiŠiems produktams yra taikomi bendrieji patekimo į JK rinką ženklinimo reikalavimai:

 • Etiketėje turi būti nurodytas pluošto kiekis, įskaitant kailį ir/ar kitas gyvūnų dalis;
 • Jei gaminys sudarytas iš 2-jų ar daugiau komponentų, kurių pluošto kiekis skiriasi, turi būti nurodytas kiekvieno iš jų kiekis.

Detalią informaciją rasite JK informacijos gide.

Neišnaudotos eksporto galimybės

Sertifikatai

Medvilnės sub-sektoriuje  – medvilnės atliekoms; karštai arba šukuotai medvinei; medvilniniams siūlams; medvilnės verpalams; medvilnės audiniams; medvilnės audiniams su cheminiais pluoštams.

Megztų arba nertų drabužių ir jų priedų sub-sektoriuje – vyriškiems drabužiams: kostiumams, kelnėms ir pan. Moteriškiems drabužiams – suknelėms, sijonams, kelnėms ir pan.; megztiniams ir panašiems dirbiniams; sportiniams ir slidinėjimo kostiumams, maudymosi aprangai.

Avalynės, tamprių ir panašių dirbinių sub-sektoriuje –  avalynei su išoriniais padais iš gumos, plastikų, odos arba kompozicinės odos ir su odiniais batviršiais.

Platesnį neišnaudotų galimybių sąrašą rasite čia.

CHEMIJOS SEKTORIUS

Chemijos pramonė  JK yra 3-ias pagal dydį gamybos sektorius (114,15 mlrd. eurų – 16,7 proc. visos pramonės) po inžinerinės pramonės ir maisto, gėrimų ir tabako pramonės. 

2021 m. į JK rinką eksportuota chemijos pramonės produktų už 256,1 mln. eurų, tai sudarė beveik 22,1 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto į JK vertės.

Pilną eksporto apžvalgą, susijusią su JK rinka, rasite čia.

Nereceptinių vaistų sektorius

Namų chemijos produktų sektorius

Grožio ir asmens higienos produktų sektorius

Nereceptinių vaistų vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 2665,63 mln. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs apie 12 proc. (arba 277 mln. eurų). Didžiausias šių produktų rinkos segmentas – analgetikai  (31 proc.).

Namų chemijos priežiūros vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 4,72 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs apie 1 proc. (arba 0,05 mlrd. eurų). Didžiausias šių produktų rinkos segmentas – skalbinių priežiūra  (44 proc.).

Grožio ir asmens priežiūros produktų vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m., sudarys 13,77 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. paaugs apie 5 proc. (arba 0,7 mlrd. eurų). Didžiausias šių produktų rinkos segmentas – asmens priežiūros produktai (41 proc.).

Reikalavimai

SertifikataiNuo 2021 m. sausio mėn. cheminių medžiagų eksportui  į JK taikomi nauji reikalavimai. Tikslūs reikalavimai skiriasi priklausomai nuo konkrečios eksportuojamos cheminės medžiagos, todėl eksportuotojai turi patikrinti, kurie reikalavimai taikomi jų prekybai ir juos galima rasti Sveikatos ir apsaugos institucijoje ( The Health and Safety Executive – HSE).

Minėti reikalavimai apima:

 • Kasmet svarbu informuoti HSE, koks cheminių medžiagų kiekis buvo eksportuotas per praėjusių kalendorinių metų pirmą ketvirtį, laikantis išankstinio informavimo reglamento (Prior Informed Consent (PIC) Regulation).
 • Jei  iki 2021 sausio mėn. eksportuojamoms medžiagomis buvo suteiktas EU REACH leidimas, tai nuo 2021 sausio mėn. toms cheminėms medžiagoms bus reikalingas UK REACH leidimas.
 • Jeigu eksportuojama daugiau nei viena tona, tai turi atitikti UK REACH leidimo reikalavimus.  Deklaravimo reikalavimai kurie priklauso nuo eksportuotojo statuso pagal EU REACH bei cheminės medžiagų kiekio. Detalią informaciją rasite JK informacijos vadove.

Žemiau išvardintiems sub-sektoriams yra taikomi specialūs reikalavimai. Atkreipiame dėmesį, kad žemiau pateiktuose aprašymuose esančias nuorodas, galite atsidaryti pilnoje dokumento versijoje.

Neišnaudotos eksporto galimybės

Sertifikatai

Organinių chemikalų sub-sektoriuje – angliavandenilių dariniams; alifatiniams alkoholiams; fenoliams; eteriams; epoksidams; aldehidams; ketonams ir chinonams; monokarboksirūgštims; polikarboksirūgštims; karboksirūgštims; aminojunginiams.

Parfumerijos, kosmetikos ir tualetinių preparatų  sub-sektoriuje – eteriniams aliejams; gražinimosi arba makiažo preparatams ir odos priežiūros preparatams.

Farmacijos produktų sub-sektoriuje – medikamentams, nesuformuotiems ir nesupakuotiems į mažmeninei prekybai skirtas pakuotes; medikamentams, suformuotiems ir supakuotiems į mažmeninei prekybai skirtas pakuotes; reikmenims, skirtiems ostomijai.

Platesnį neišnaudotų galimybių sąrašą rasite čia.

BALDŲ SEKTORIUS

Baldų pramonė JK nėra didelė (10,35 mlrd. eurų – 1,5 proc. visos pramonės).

Baldų sektorius yra viena didžiausių pagal eksporto vertę į JK pramonės šaka (240,9 mln. eurų) ir baldų sektoriaus eksportas 2021 m. sudarė 20,8 proc. viso lietuviškos kilmės eksporto į JK vertės. Baldų rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 18,05 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. mažės apie 2 proc. (arba 0,4 mlrd. eurų).

Pilną eksporto apžvalgą, susijusią su JK rinka, rasite čia.

Reikalavimai

SertifikataiBaldų sektoriaus produktams taikomi bendrieji muitinės reikalavimai ir tarifai yra išvardinti JK vyriausybės parengtame gide

Kitiems baldams ir baldų furnitūrai galioja paaiškinimai priimti 2018 rugpjūčio 30 d. ES oficialiajame leidinyje

Neišnaudotos eksporto galimybės

Sertifikatai

Neišnaudotų galimybių baldų pramonėje yra baldams, skirtiems naudoti medicinoje, chirurgijoje, stomatologijoje arba veterinarijoje, sėdimiesiems baldams – orlaiviuose.

Platesnį neišnaudotų galimybių sąrašą rasite čia.

MEDIENOS IR POPIERIAUS SEKTORIUS

Medienos ir popieriaus pramonė  JK nėra didelė (28,45 mlrd. eurų – 4,2 proc. visos pramonės).

2021 m. į JK rinką eksportuota medienos ir popieriaus pramonės gaminių už 103,1 mln. eurų, tai sudarė 8,9 proc. viso lietuviškos kilmės prekių eksporto į JK vertės.

Popieriaus vartotojams rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m., sudarys 5,2 mlrd. eurų.  Pardavimai rinkoje 2022 m. mažės apie 4 proc. (arba 0,2 mlrd. eurų). Didžiausias popieriaus rinkos segmentas – tualetinis popierius (34 proc.).

Pilną eksporto apžvalgą, susijusią su JK rinka, rasite čia.

Reikalavimai

SertifikataiMedienos ir medienos produktų eksportui į JK taikomi nauji patikrinimai, kuriais siekiama užtikrinti prekių teisėtumą, kaip yra nustatyta  JK medienos reglamente.

Minėti patikrinimai taip pat apima informacijos rinkimą ES eksportuotojo tiekimo grandinę, siekiant sumažinti neteisėtai paruoštos medienos ir medienos produktų tiekimo rinkai rizikas. Visą tai numatoma atlikti prie įvežant medieną ir jos produktus į JK rinką. Detalią informaciją rasite JK informacijos gide.

Vaizdinis proceso žemėlapis pateiktas čia. Atkreipiame dėmesį, kad dokumente esančias nuorodas, galite atsidaryti pilnoje dokumento versijoje.

Neišnaudotos galimybės

Sertifikatai

Medienos ir jos dirbinių sub-sektoriuje – žaliavinei medienai; plaušo plokštėms iš medienos.

Dirbinių iš šiaudų arba iš kitų pynimo medžiagų; pintinių ir pintų dirbinių sub-sektoriuje – pynėms ir panašiems dirbiniams iš pynimo medžiagų; pintinėms, pintiems dirbiniams ir kitiems dirbiniams, tiesiogiai suformuotiems iš pynimo medžiagų.

Popieriaus ir kartono sub-sektoriuje – nepadengtam popieriui ir kartonui, ritininiam ar lakštiniam; popieriui ir kartonui, iš vienos arba abiejų pusių padengtam.

Platesnį neišnaudotų galimybių sąrašą rasite čia.

INŽINERINĖS PRAMONĖS SEKTORIUS

Inžinerinė pramonė  JK yra 1-as pagal dydį gamybos sektorius (225,15 mlrd. eurų – 33,0 proc. visos pramonės).

2021 m. į JK rinką eksportuota inžinerinės pramonės gaminių (KN84-90) už 103,3 mln. eurų, tai sudarė beveik dešimtadalį (8,9 proc.) viso lietuviškos kilmės prekių eksporto į JK vertės.

Pilną eksporto apžvalgą, susijusią su JK rinka, rasite čia.

Buitinės elektronikos sektorius

Buitinės technikos sektorius

Buitinės elektronikos vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m. sudarys 28,28 mlrd. eurų. Pardavimai rinkoje 2022 m. augs apie 4 proc. (arba 1,2 mlrd. eurų). Didžiausias buitinės elektronikos rinkos segmentas – telefonija (41 proc.).

Buitinės technikos vartojimo rinkoje JK, sektoriaus gaunamos pajamos 2022 m., planuojama, sudarys 7,27 mlrd. eurų. Tikimasi, kad pardavimai rinkoje 2022 m. mažės apie 23 proc. (arba 2,2 mlrd. eurų). Didžiausias buitinės technikos rinkos segmentas – dideli prietaisai (53 proc.).

Reikalavimai

SertifikataiJK priėmė įstatyminius pokyčius, leisiančius ir toliau pripažinti CE ženklinimą (CE marking and reversed epsilon marking) į rinką tiekiamiems produktams iki 2024 m. gruodžio mėn.  JK taip pat apsvarstys įmanomus variantus, kaip ilgalaikėje perspektyvoje sumažinti administracinę naštą, ypač procedūras, susijusias su produktų saugumo taisyklių peržiūra (Product Safety Review).

JK taip pat ketina įtvirtinti papildomus teisinius pakeitimus, tęsiančius 2022 m. birželį pradėtus palengvinimus ir taip pramonei suteikiant papildomo laiko.

Dėl šios priežasties:

 • Mažinamos verslo  patiriamos išlaidos: UKCA ženklą, kartu su kita importuotojo informacija, bus leidžiama  turėti pritvirtintą prie etiketės arba ant lydinčiojo dokumento iki pat 2027 m. gruodžio 31 d. ( galioja produktams iš Europos ekonominės erdvės ir, kai kuriais atvejais – iš Šveicarijos).
 • Mažinamos UKCA sertifikavimosi išlaidos: iki 2024 m. gruodžio 31 d. atliktas atitikties vertinimas CE ženklinimui bus užskaitomas UKCA ženklo gavimui. Ši taisyklė galios iki 2027 m. gruodžio 31 d. arba iki sertifikato galiojimo pabaigos.

Svarbu pabrėžti, kad medicinos prietaisams, statybų produktams, lynų takams, slėginiams įrenginiams, nepilotuojamų orlaivių sistemoms, geležinkelių  produktams bei jūrų įrangai taikomos taisyklės skirsis.

 • UKCA ženklinimas aktualus šiems produktams ir produktų grupėms: • žaislai • pirotechnika • pramoginiai laivai ir asmeniniai laivai • slėginės talpyklos • elektromagnetiniai prietaisai • neautomatines svarstykles • matavimo prietaisai • matavimo buteliai • keltuvai • įranga potencialiai sprogioms atmosferoms (UKEX) • radijo įranga • slėginė įranga • asmeninės apsaugos priemonės (AAP) • dujiniai prietaisai • technika • įranga, skirta naudoti lauke • ekologinis dizainas • aerozoliai • žemos įtampos elektros įranga.

Žemiau yra išvardinti produktai kuriems taikomas ne tik UKCA ženklinimas, bet ir specialios taisyklės, kurias rasite paspaudus aktualią produktų grupę:

Neišnaudotos galimybės

Sertifikatai

Daugiausia neišnaudotų galimybių yra mašinų ir mechaninių įrenginių bei elektros mašinų ir įrangos sub-sektoriuose.

Platesnį neišnaudotų galimybių sąrašą rasite čia.

NAUJIENOS IR NAUDINGI ŠALTINIAI

TIESIOGINIAI KONTAKTAI

Sertifikatai

Neringa Trinskienė

Konsultantė-ekspertė | Inovacijų agentūros Kontaktinis centras

Tel.: +370 679 58456 | E.p.: [email protected]

arba

Tel. +370 700 77 055 | E.p.: [email protected]