Danijos verslo kultūra

Danai laikomi paslaugiais, atvirais ir tolerantiškais. Jie mėgsta neformalų bendravimą, humorą bei kuklumą. Danai nemėgsta materializmo ir statuso demonstravimo, todėl bendraujant patartina nesipuikuoti savo pasiekimais. Sveikinantis įprasta spausti rankas visiems – vyrams, moterims ar net vaikams. Rankos paspaudimas turėtų būti tvirtas, trumpas, palaikomas akių kontaktas. Danai greitai ima kreiptis vardu, tačiau jums reiktų palaukti, kol jus pakvies tai daryti.

Susitikimai užima esminę dalį danų verslo kultūroje, nes tai dažniausiai naudojamas būdas informuoti žmones apie vykstančius procesus. Danai mėgsta trumpus ir organizuotus susitikimus  – kuo mažiau popierizmo, tuo geriau. Danams svarbu, kad būtų laikomasi sutarto grafiko, o svarbiausi sprendimai surašyti. Dėl verslo susitikimų reikia tartis iš anksto, geriausia bent prieš dvi savaites. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais danai atostogauja, todėl tuo metu geriau neplanuoti susitikimų. Susitikimai gali prasidėti nuo neformalių pokalbių, tačiau dažniausiai jie būna trumpi ir einama tiesiai prie reikalo. Nepaisant to, kad danai laikosi profesionalaus elgesio, jie yra atsipalaidavę ir neformalūs, linkę kalbėti nuoširdžiai ir tiesmukai. Tikimasi, kad susitikimai prasidės ir baigsis sutartu laiku.

Danai žinomi kaip mėgstantys neformalų bendravimą, humorą. Danų darbovietėse vyrauja hierarchijos nebuvimas – visi darbuotojai, nepriklausomai nuo užimamų pareigų, išsilavinimo ar statuso, laikomi lygiais. Darbuotojai dažnai į vadovą kreipiasi vardu, o pats vadovas dažniau suprantamas kaip lyderis ir grupės kuratorius nei kaip pagrindinis žmogus priimantis sprendimus ir deleguojantis užduotis. Dėl to susitikimo metu visi darbuotojai skatinami laisvai išreikšti savo nuomonę, kuri yra apsvarstoma, tačiau galutinį sprendimą galiausiai priima grupės vadovas. Danai linkę pasitarti su visais, todėl nesitikėkite greito sprendimo susitikimo metu.

Į derybas ateikite gerai pasiruošę. Analizuodami informaciją danai yra labai kruopštūs ir smulkmeniški, todėl atsineškite daug medžiagos patvirtinančios jūsų teiginius. Prezentacijos turėtų remtis faktais ir būti gerai suplanuotos. Net jei turite puikią iškalbą, niekas jumis netikės, jei nesiremsite logika, racionaliu mąstymu ir įrodymais. Danai vertina kritinį mąstymą todėl nebijos išreikšti nuomonę, kuri skiriasi nuo jūsų. Danijoje tai nelaikoma nemandagumu, todėl nereiktų įsižeisti. Kritika taikoma darbui, o ne žmogui. Būtina su danais diskutuoti ir ginčytis, kad užmegztumėte pasitikėjimą. Susitarimas įmanomas tik po to. Priėmus sprendimą, Danijoje įprasta sudaryti rašytines sutartis bei naudotis teisininkų paslaugomis.

Danai linkę rengtis neformaliai, tačiau vis tiek reiktų laikytis konservatyvios aprangos. Nors dauguma vyrų nešioja kostiumus, kartais galima juos pamatyti apsirengusius kasdieniškai (ypač, jei susitinkama ne pirmą kartą). Renkitės tvarkingai ir profesionaliai, tačiau ne per daug puošniai ar iššaukiančiai.