Japonijos verslo kultūra

Japonai – labai sudėtinga ir išsivysčiusi visuomenė, turinti savitus verslo kultūros standartus. Egzistuoja daug aspektų, tačiau prireiktų daugybės metų bendravimo akis į akį, kad įvaldytumėte japonišką verslo etiketą, todėl užsieniečiams galima pristatyti tik pagrindus. Japonams ypatingai svarbu užmegzti asmeninį ryšį ir dažniausiai jums bus pasiūlytos bendros laisvalaikio veiklos: barai, restoranai, karaoke vakarai, tad naudokitės proga ir neatsisakykite kvietimų. Japoniškas atitikmuo kreipiniui Pone/Ponia (Mr./Mrs./Miss.) yra kreipinys pavarde ir pridedamas -san.

Vertinamas kuklumas, pagarba Japonų kultūrai, todėl susitikę nusilenkite. Rankos paspaudimas nėra įprasta praktika, todėl palaukite, kol ji bus jums ištiesta. Japonai supranta, kad užsieniečiai gali padaryti etiketo klaidų, tačiau žiūri atlaidžiai ir stengiasi viską patys parodyti. Niekada nesisėskite pirmas ir laukite, kol jums bus parodyta jūsų vieta, kadangi ji nurodo žmogaus statusą. Diskusijos metu užsirašinėkite – taip parodysite, jog esate dėmesingas.

Vizitinės kortelės yra ypatinga Japonijos verslo etiketo dalis. Būtina sudaryti korteles dvejomis kalbomis – anglų ir japonų. Pasirūpinkite gera vizitinių kokybe, dizainu.  Visada kortelių turėkite pakankamai, nes jomis teks dažnai keistis. Kortelę reikia perduoti abejomis rankomis, šiek tiek palenkus galvą. Priimdami korteles elkitės taip pat. Niekada jų nesidėkite į kišenę – tam naudokite specialią dėžutę ar lagaminą.

Aprangai skiriama ypatinga reikšmė, ji turėtų būti konservatyvi – tamsus (juodas ar mėlynas) kostiumas. Avėkite batus, kuriuos lengva nusiauti, nes tai teks dažnai daryti. Kalbant patartina nekelti balso, naudoti kuo mažiau rankų gestų, nerodyti pirštu, nes tai bus palaikyta neprofesionalumu.

Labai naudinga pasistengti išversti visus dokumentus iš anglų į japonų kalbą – tai padės geriau komunikuoti, suprasti vienas kitą. Naudokitės profesionalių vertėjų paslaugomis – jų patirtis turėtų būti ne mažesnė nei 10 metų. Japonai šias pastangas įvertins, parodysite savo rūpestį bei sudarysite pasaulinio lygio profesionalo įspūdį. Tai padės įgyti būsimų partnerių pasitikėjimą.

1-2 valandas prieš susitikimą skambučiu priminkite apie savo atvykimą. Punktualumas – itin svarbu, todėl patartina būti 10 minučių anksčiau nei suplanuota. Jeigu norite sudaryti informacijos konfidencialumo sutartį, nusiųskite ją iš anksto, esant dar daug laiko iki susitikimo, kitaip japonai pasijus nemaloniai ir pasiūlymą atmes.

Sprendimų priėmimas Japonijoje trunka ilgai, kadangi sprendimai priimami hierarchiškai, todėl būkite pasiruošę vykti susitikti su  verslo partneriais ar klientais į Japoniją kelis kartus.