Jungtinių Arabų Emyratų verslo kultūra

Arabų pasaulyje verslo partneriais dažniausiai tampama tik užmezgus gerus asmeninius ryšius ir įgavus pasitikėjimą. Išskyrus didžiausias įmones, JAE verslai yra valdomi šeimų, todėl svarbu iš anksto sužinoti, kas įmonėje priima pagrindinius sprendimus. Turėkite omenyje, jog pirmo susitikimo metu su aukščiausio lygio vadovu galimai nesusitiksite.  

Versle dažniausiai vartojama anglų kalba, o jūsų vizitinės kortelės turėtų būti atspausdintos arabų ir anglų kalbomis. Pasirūpinkite, kad visos jūsų prisistatymo brošiūros ir kita prisistatymo medžiaga būtų puikios kokybės. Arabai įpratę skaityti iš dešinės į kairę, tad jie pirmiau pastebi informaciją, esančią puslapio dešinėje. Turėkite tai omenyje, ruošdami informacinę medžiagą.

Į susitikimus visada atvykite laiku, tačiau žinokite, kad punktualumas JAE nelaikomas vertybe ir dažnai svečiams tenka laukti savo partnerių tiek prieš susitikimą, tiek jo metu. Būkite kantrūs ir nepriimkite to kaip nepagarbos. Visada pirmiausia pasisveikinkite su vyriausiu žmogumi grupėje.

Susitikimo pradžioje jums bus pasiūlyta stipriai pasaldintos vakarietiškos arbatos arba kavos. Išgerkite bent vieną puodelį, kitaip tai bus palaikyta nemandagiu gestu. Atkreiptinas dėmesys, jog išgėrus puodelį kavos, jis bus pripildytas iš naujo, nebent to atsisakysite. Norint, jog puodelis nebūtų pripildytas iš naujo, reikia jį papurtyti. Norėdami kažko atsisakyti, arabai tai parodo kūno kalba (sakyti „ne“ žodžiu yra laikoma nepagarbos ženklu).

Pasistenkite įžanginę susitikimo dalį išnaudoti prasmingai, kaip galimybę užmegzti draugišką ryšį. Nesirūpinkite, jei susitikimą trukdys kiti svečiai arba pašnekesiai telefonu. Pokalbio temą nurodo šeimininkas, iš jūsų tikimasi protingai argumentuoti ir nerodyti nerimo ar pykčio. Venkite stresinių situacijų. Derybos neturi išankstinio plano, arabai mėgsta kalbėti plačiomis temomis, tad pasistenkite kreipti pokalbį jums reikalinga linkme.

Arabai nemėgsta tiesioginio ir konkretaus kalbėjimo būdo, todėl būkite kantrūs. Kas jums gali atrodyti kaip išsisukinėjimas nuo sudėtingų atsakymų, iš tikrųjų gali būti tiesiog nenoras aiškiai jums atsakyti „ne“. Turėkite omenyje, jog arabai labai mėgsta derėtis, tad derybų pradžioje rekomenduotina siūlyti aukštesnę kainą. Kai sandoris bus sudarytas (žodinis ar bet koks kitas), arabai jo šventai laikysis, tad žodžio laikykitės ir jūs. Žodinis susitarimas naudojamas dažnai, nes JAE valdžia ypatingai saugo verslą nuo pašaliečių įtakos. Raštiški susitarimai ne visada būna įmanomi.

Svetingumas arabų pasaulyje yra svarbi gyvenimo būdo dalis. Galite tikėtis būti pakviesti pietų ar vakarienės viešbutyje arba restorane. Po kurio laiko būtų mandagu partneriams atsakyti tuo pačiu. Atkreiptinas dėmesys, jog už pietus ar vakarienę moka kviečiantysis asmuo.

Vilkėkite konservatyviai – vyrai dėvi kostiumą, o moterys turėtų pasirūpinti, kad jų verslo apranga pridengtų rankas ir kojas. Neplanuokite susitikimų maldų arba arabų švenčių metu.

Atkreiptinas dėmesys, jog JAE darbo savaitė prasideda sekmadienį, o baigiasi ketvirtadienį, nors kai kurios įstaigos dirba ir šeštadieniais.