Lenkijos verslo kultūra

Lenkų verslo kultūroje galima įžvelgti sovietinės eros istorijos požymių. Vyresni Lenkijos verslininkai įtariai žiūri į kitus verslininkus, tačiau verslo kultūroje vyksta pokyčiai ir jaunesnioji karta perima kapitalizmą, todėl jų vertybės ir darbo etika tampa panaši į Vakarų Europos. Lenkams svarbi hierarchija, o sprendimai priimami vadovų. Lenkai rodo pagarbą autoritetams, amžiui, išsilavinimui. Iš darbuotojų tikimasi paklusnumo. Derybos dažniausiai užtrunka ilgai, nes lenkai nori pažinti savo užsienio partnerius ir įsitikinti jų patikimumu. Asmeniniai kontaktai Lenkijoje padeda įgauti patikimo partnerio įvaizdį.

Į užsieniečius lenkai žiūri atsargiai, geriausia jei jus supažindina trečiasis asmuo. Lenkai yra linkę susitikimus daryti akis į akį nei skambinti telefonu ar bendrauti elektroniniu paštu. Punktualumas lenkams yra svarbus, todėl iš jūsų tikimasi, kad atvyksite laiku, patys lenkai sau gali leisti truputį pavėluoti. Susitikimus reiktų planuoti iš anksto, o prieš atvykimą dar kartą pasitvirtinti. Nors susitikimai dažniausiai turi paskirtą laiko tarpą, dažnai jie užsitęsia ilgiau.

Sveikintis reiktų tvirtai paspaudžiant ranką, o susitikimo metu būtina palaikyti akių kontaktą. Atvykus į susitikimą patartina rankas spausti visiems, vien pamojavimo neužtenka. Sveikinantis su moterimi, reikia palaukti kol ši pirma paduos ranką. Pareigų pavadinimas lenkams yra svarbus, todėl patartina į asmenį kreiptis jo pareigomis bei pavarde iki tol, kol nepasakys kitaip. Taip pat galite kreiptis vartodami žodį Pan (Pone – skirtas vyrui) arba Pani (skirtas moteriai) kartu su žmogaus pavarde.

Apsikeitimas dovanomis yra įprastas dalykas po susitikimo arba užbaigiant sandorį. Verslo dovana ar suvenyra siš jūsų šalies yra priimtina tol kol tai nėra brangi ar prašmatni dovana. Jei esate kviečiamas į namus, rekomenduotina neštis vyno ar stipriųjų gėrimų butelį, šokolado ar gėlių. Dovanos dažniausiai išpakuojamos iškarto. Lenkai rengiasi oficialiai ir konservatyviai, tikimasi stiligos bei tvarkingos aprangos. Neretai moterys dėvi aukštakulnius batelius bei daug makiažo.

Vizitinių kortelių apsikeitimui taisyklių nėra, tačiau dažniausiai tai daroma susitikimo pabaigoje. Pati kortelė vienoje pusėje turėtų būti lenkų kalba, o su gauta kortele reiktų elgtis pagarbiai.

Susitikimai džaniausiai prasideda nuo trumpo neoficialaus pokalbio, tačiau jis netrunka ilgai ir dažniausiai prie derybų pereinama gan greitai. Patartina turėti vertėją, nes ne visi lenkai sklandžiai kalba angliškai. Prezentacijos turėtų būti aiškios, tikslios, ne per daug detalizuotos. Svarbu, kad jose būtų grafikai ir skaičiai, kurias galėtumėte patvirtinti savo teiginius. kadangi sprendimai priimami vyriausio žmogaus, būtina jam skirti daugiausia dėmesio. Derybos dėl kainos retai naudojama taktika. Lenkai gali arčiai derėtis, jei juos spausite, o agresyvu elgesys laikomas priimtinu, jei žmogus jaučiasi kritikuojamas ar įžeistas.

Lenkai linkę bendrauti atvirai ir tikima, kad geriau jog abi pusės atvirai pasakytų savo mintis bei kalbėtų be užuolankų. Kai kam atvirumas gali pasirodyti stačiokiškas, tačiau patartina prie to prisitaikyti prie tokio bendravimo ir savo mintis taip pat reikšti atvirai ir aiškiai. Reiktų neparodyti, kad jus domina tik derybų rezultatas – lenkai palankiai žiūri į emocijas derybų metu, nes tai rodo atvirumą ir nuoširdumą. Iš jūsų lenkai tikisi, kad diskutuosite mandagiai ir išlaikysite moralės principus.

Verslo pietūs ir vakarienės yra įprasti. Lengvas neoficialus pokalbis gali tęstis iki pat deserto, tuomet lenkai gali pradėti keisti pokalbio temą apie reikalus. Verslo planai gali būti aptariami net sutvarkius stalą ir nors įvertins jūsų atsakymą gavę pietų ar vakarienės metu, tačiau derybų užbaigimo tikėsis formalioje aplinkoje.