Prancūzijos verslo kultūra

Valstybė, sukūrusi „haute couture“, itin didelę reikšmę teikia aprangos stiliui. Netgi menkai apmokami vadybininkai perka pačius geriausius drabužius, kuriuos jie tik gali įpirkti. Tad skoningas aprangos stilius partneriams parodys jūsų statusą ir sėkmę. Patartina vilkėti tamsų kostiumą, segėti aksesuarus. Įprastai prancūzai biure neatsilaisvina kaklaraiščio, nenusivelka švarko, jums taip pat derėtų sekti šiais pavyzdžiais.  

Prancūzai ypatingą dėmesį skiria detalėms, todėl į verslo susitikimus rekomenduojama atsinešti dvejomis kalbomis sudarytas vizitines korteles – anglų ir prancūzų. Jeigu esate baigęs magistrantūrą ar doktorantūrą, įtraukite ir šią informaciją. Išmokite kuo daugiau prancūziškų frazių ir jas vartokite susitikimuose, nes į jūsų pastangas bus atsižvelgta. Diskusijų metu gali tekti pasijausti lyg dalyvautumėte intelektualiniame mūšyje -prancūzai linkę išsiaiškinti visas pasiūlymo prielaidas ir logiką, tad būkite pasiruošę aiškiai argumentuoti ir paaiškinti savo poziciją, nes už savo intelektualinius gebėjimus taip pat būsite vertinami. Derantis geriausia iškart kreiptis į žmogų, užimantį aukščiausią poziciją. Hierarchinė įmonių struktūra reiškia, kad bet kokiu atveju jūsų susitarimas su žemesnių pozicijų vadybininkais bus iš naujo aptartas ir aukštesniame lygmenyje, todėl gali tekti grįžti derėtis dar kartą. Paprastai susitikimai su tarptautiniais svečiais vyksta anglų kalba. Kita vertus, geresnių santykių tikimybė didėja, jei vartosite prancūzų kalbą. Prancūzai yra labai orientuoti į santykius, todėl asmeniniai santykiai gali būti didelis pranašumas, norint pasiekti sandorį.

Prancūzijoje labai svarbu užtikrinti, kad paskiriate susitikimus tiek verslo, tiek socialinėms progoms iš anksto. Nepriimtina tiesiog „užsukti“ pas ką nors nepranešus, nes toks elgesys bus priimtas kaip nemandagus ir nepagarbus. Būti punktualiam yra nuolatos svarbu visur, tačiau jei Prancūzijoje vėluosite 10 minučių, tai neatrodys kaip nepagarba. Prancūzai į laiką žiūri su atsipalaidavimu, tad nenustebkite, jei jūsų verslo partneris ar klientas į susitikimą gali atvykti gana vėlai nuo suplanuoto susitikimo laiko.

Susitikimuose įprasta nestipriai paspausti ranką, tačiau tai inicijuoja aukščiausią postą užimantis žmogus. Kai naujas svečias įžengia į patalpą, yra mandagu atsistoti arba suvaidinti, jog ketinate stotis. Kreipimasis vardu gali būti palaikytas nepagarba arba įkyrumu, todėl reikėtų tarti pavardę su priežodžiu „madame“ (jei tai moteris) arba „monsieur“ (jei tai vyras). Elkitės formaliai, rodykite geras manieras, nes prancūzai šioms savybėms teikia pirmenybę. Nekalbėkite apie asmeninį gyvenimą, nebūkite perdėtai draugiški. Galite pademonstruoti savo žinias apie Prancūziją, jos kultūrą, politiką – tai sudarys įspūdį, jog jūs vertinate šią šalį. Prancūzijoje nepriimtinas dovanų teikimas, geriau partnerį pakviesti į renginį arba pietų. Pietaudami nesitikėkite, jog kalba suksis apie verslą – prancūzai į maistą žiūri labai rimtai, todėl santykiai mezgami diskutuojant apie kulinariją ir vyną, tad žinios šioje srityje jums padės įgyti pasitikėjimą.