Suomijos verslo kultūra

Suomiai vertina kuklumą, tiesmukiškumą ir faktais pagrįstą nuomonę, punktualumą. Sveikinantis rankos paspaudimas turėtų būti tvirtas, trumpas, palaikomas akių kontaktas, galima linktelti galvą. Suomiai dažnai kreipiasi vardu, nebent būtų didelis amžiaus ar statuso skirtumas. Tačiau jums reiktų palaukti, kol jus pakvies tai daryti.

Suomijoje yra gerbiama lygybė (pvz. vyrų ir moterų, vadovų ir pavaldinių), taigi venkite netinkamų pastabų, juokelių ir pan. Todėl Suomijos įmonėse hierarchija dažnai būna plokščia ir vidurinio lygio vadovai turi sprendimo teisę.

Suomiai yra punktualūs ir tai vertina. Reikėtų susitarti dėl susitikimo laiko iš anksto (pageidautina bent 2 savaites). Nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio suomiai atostogauja, todėl tuo metu geriau neplanuoti susitikimų. Jeigu vėluojate į susitikimą, reikia įspėti ir paaiškinti vėlavimo priežastį. Suomiams svarbu, kad būtų laikomasi sutarto grafiko ir susitikimai turėtų baigtis numatytu laiku. Suomiai daug ruošiasi kiekvienam susitikimui, dažnai daro išsamias prezentacijas. Todėl reikėtų pasiruošti prezentaciją numatytiems susitikimas. Taip pat patartina įtraukti faktus ir skaičius į prezentaciją, kadangi suomiai mėgsta faktais pagrįstą nuomonę. Taip pat bendraujant su pašnekovu svarbu jo nespausti, nes agresyvūs pardavimo metodai suomiams neveikia. Po susitikimo dalyviams gali būti išsiųsta trumpa suvestinė apie susitikimo turinį.

Vykstant į susitikimus, nepatartina vežtis dovanų – jas geriau dovanoti po sėkmingų darbų pvz. derybų. Taip pat suomiai rengiasi konservatyviai. Vyrai dažniausiai dėvi tamsius švarkus, moterys irgi dėvi konservatyvius švarkus, kelnes arba sukneles. Todėl renkitės tvarkingai ir profesionaliai, tačiau ne per daug puošniai ar iššaukiančiai.

Suomiai daugiau klauso nei kalba. Todėl gali būti, kad po prezentacijos suomiai tylės ir tuo metu apsvarstys pateiktą informaciją. Taip pat suomiai kalba tiesmukiškai, linkę išreikšti savo nuomonę. Todėl gali išreikšti kritiką susitikimo metu, kas skaitosi garbinga. Suomiai retai bendrauja neformaliai verslo susitikimuose. Todėl nereikėtų užduoti asmeninių klausimų, nebent jums pirmam būtų užduoti asmeniniai klausimai.

Suomiai labai pozityviai vertina šeimos verslus, nes daug Suomijos kompanijų yra išaugusios kaip šeimos verslai. Suomiai mano, kad šeimos verslams yra būdinga atsakomybė, ilgalaikiškumas, tęstinumas, taigi jei jūsų verslas yra šeimos, neslėpkite to.