Švedijos verslo kultūra

Švedija yra viena iš socialiai atsakingiausių šalių pasaulyje. Tai reiškia, jog ypatinga reikšmė teikiama lygybei, žmogaus teisėms. Versle tai pasireiškia nenorėjimu išsiskirti ir neskirstymu rangais bendraujant. Švedai vieni į kitus kreipiasi vardais – nesvarbu, ar esi mokytojas, ar mokinys; darbdavys ar darbuotojas. Apranga taip pat neturėtų jūsų labai išskirti iš kitų – venkite prabangių aksesuarų, nes net aukščiausių pozicijų vadovai Švedijoje rengiasi panašiai kaip ir vidutinis darbuotojas. Verslo susitikimams rekomenduojama rengtis konservatyviai – vyrams juodas kostiumas ir kaklaraištis, o moterims – verslo kostiumas arba sijonas su palaidine.

Švedai naudoja savoką „lagom“, kuri išverčiama „tiek, kiek reikia“, „pakankamai“. Ji pasireiškia ir Švedijos versle. Tiek darbuotojai, tiek darbdaviai nemėgsta švaistyti laiko nereikalingoms kalboms – reikia iškart kalbėti rūpimais klausimais be išvedžiojimų, eiti prie tikslo, geriau patylėti neturint pridėti nieko prasmingo aptariamomis temomis. Apie darbus galima pasakyti tą patį – svarbiausia atlikti pagrindinius darbus, jiems skirti pakankamai laiko, o visas pašalines, ne tokias svarbias veiklas ignoruoti. Visa tai atvykusiems užsieniečiams gali pasirodyti trikdančiai, grubiai, bet nereikia to priimti asmeniškai.

Užmezgant pažintis reikėtų naudoti švelnų, taktišką priėjimą, nes Švedijoje galios, hierarchinių ryšių demonstravimas nėra priimtinas. Vertinamas sugebėjimas planuoti ir laikytis procedūrų. Jeigu išmoksite kelis švediškus žodžius, pavyzdžiui, „hej“ [labas] arba „hej då“ [viso gero], tai bus palaikyta gero tono ženklu. Niekada nepertraukinėkite kalbančiojo, nes švedai yra geri klausytojai ir iš jūsų tikimasi tokiu būti. Jie ypatingai vertina asmeninę erdvę, tad nerekomenduojama liestis, išskyrus rankos paspaudimą (jis atliekamas tiek su vyrais, tiek su moterimis). Patariama bendraujant palaikyti akių kontaktą, nelaikyti savo rankų kišenėse. Švedai beveik nenaudoja kūno kalbos, gestų, nemėgsta kalbėti apie savo privatų gyvenimą, vengia reikšti emocijas, todėl kartais gali sudaryti klaidingą griežtumo įspūdį. Ypatinga reikšmė teikiama žodiniams susitarimams, tad sudarius žodinį kontraktą ir sukirtus rankomis tikimasi, jog savo pažadus įvykdysite.