Turkijos verslo kultūra

Turkijos verslo pamatai stovi ant tarpusavio pasitikėjimo ir artimų santykių, tad svarbu skirti laiko stiprių pažinčių užmezgimui. Jūs būsite vertinami pagal asmenines savybes – tai nemažiau reikšminga, negu abipusė verslo sandorio nauda. Turkijos verslas yra hierarchiškas, dažnai valdomas šeimų, o sprendimai vyksta tik aukščiausiame vadovų lygmenyje. Būkite nusiteikę, jog  iš pradžių su aukščiausio lygio vadovais nesusitiksite. Susipažinti su jais gali tekti tik sudarant galutinį sandorį.

Susitikimus planuokite iš anksto, nedarykite jų Ramadano metu ir pagrindiniais musulmonų šventiniais mėnesiais – liepą ir rugpjūtį. Dauguma turkų yra atsidavę musulmonai, meldžiasi 5 kartus per dieną, todėl susitikimas turėtų vykti tarp maldų. Būtinai atvykite pažadėtu laiku.

Įprasta verslo apranga yra kukli ir konservatyvi. Vyrai turėtų vilkėti kostiumus su kaklaraiščiais, o moterims taip pat patartinas kostiumas, nors galima vilkėti ir formalią, gerai kūną dengiančią suknelę. Pasisveikinimas vyksta paduodant ranką ir palaikant akių kontaktą. Vyrui sveikinantis su moterimi, reikėtų palaukti, kol ji pirma išties ranką. Turkijos versle žmonės bendraudami stovi arčiau vieni kitų nei įprasta Vakaruose. Galite vadinti savo partnerius tiesiog profesiniu titulu: „Daktare“, „Teisininke“. Kitas variantas – tarti „bey“ (pone) arba „hanim“ (ponia) kartu su vardu.

Vizitinėmis kortelėmis įprastai apsikeičiama verslo susitikimo metu, jas laikant abiem rankomis – tiek teikiant, tiek priimant. Patartina vieną kortelės pusę užrašyti turkiškai. Pradžioje galite tikėtis pokalbio apie šeimą, asmeninius reikalus, nes taip bus bandoma su jumis susipažinti.

Pristatydami savo pasiūlymą pabrėžkite ne tik finansinius privalumus, bet ir tai, kuo partneriams galėtų praversti jūsų verslo ryšiai. Prezentacijoje naudokite diagramas, grafikus, ryškias ir spalvingas vizualizavimo priemones, kurios yra populiarios tarp turkų ir daro jiems įspūdį. Susitikimai neturi aiškios darbotvarkės, trukmė neprognozuojama, o turkai gali užsiimti keliomis veiklomis vienu metu. Tad galite tikėtis, kad diskusijos bus sutrukdytos ne kartą. Sprendimų priėmimas gal vykti labai lėtai, nes su jumis bendraujantys vadybininkai norės pasitarti su viršesniais vadovais, dėl to išlaikykite kantrybę ir nesugadinkite derybų. Turėkite omenyje, jog turkai mėgsta derėtis, tad derybų pradžioje rekomenduotina siūlyti aukštesnę kainą.

Apie verslą turkai mėgsta diskutuoti restoranuose, už pietus moka šeimininkas. Po kelių dienų rekomenduojama atsilyginti tuo pačiu.

Nebūtina teikti dovanų, tačiau jei nuspręsite tai padaryti, galite padovanoti nebrangų suvenyrą iš savo šalies arba kokį nors daiktą su jūsų įmonės logotipu. Jei būsite pakviesti į svečius, atsivežkite šokolado arba gėlių. Alkoholis galimas tik žinant, jog jūsų verslo partneris tikrai jį vartoja.