Ukrainos verslo kultūra

Ukrainiečiai yra šilti ir dosnūs žmonės. Sandoriai sudaromi su žmonėmis, kuriais pasitikima, tad svarbu užmegzti asmeninius ryšius dar iki verslo derybų pabaigos. Bendravimas susitikimuose yra tiesus ir taktiškas, niekas nenori švaistyti laiko pašaliniams dalykams, tačiau taip pat vengiama pasirodyti šaltais ar nejautriais. Pokalbį galite pradėti neutraliomis, lengvomis temomis. Susitikimai nevyksta griežtai pagal darbotvarkę, todėl būkite pasiruošę įvairioms diskusijoms. Kalbėkite apie verslo reikalus tik tada, kai būsite to paklausti. Iš pradžių gali atrodyti, jog ukrainiečiai nėra draugiški ir bendrauja atsainiai, tačiau geriau su jumis susipažinę jie taps itin svetingais žmonėmis. Dauguma ukrainiečių šiek tiek moka anglų kalbą, tačiau verta tuo iš anksto pasidomėti ir pasirūpinti vertėju arba įgauti kalbos pradmenis patiems. Verslo derybos gali trikdyti dėl biurokratinių reikalavimų, nes valdžia Ukrainoje stipriai reguliuoja verslą, tad būkite kantrūs.

Ukrainoje žmonės vadinami vardu, pavarde bei tėvavardžiu, kuris yra viduryje. Oficialiose situacijose vertėtų žinoti ir mokėti ištarti visas tris vardo dalis.

Tinkamiausias pasisveikinimas ir atsisveikinimas – tvirtas rankos paspaudimas žiūrint į akis. Atkreiptinas dėmesys, jog vyrai spaudžia rankas moterims tik tuomet, kai jos inicijuoja tokį pasisveikinimą. Kreipkitės į partnerį jo profesiniu titulu ir pavarde, o jeigu titulo nėra – „Pan“ (pone) arba „Pani“ (ponia). Ukrainiečiai yra gana prietaringi, todėl rankos paspaudimas nenusimovus pirštinės ar stovint ant slenksčio, arba švilpavimas kažkieno namuose gali būti palaikytas įžeidimu.

Pirmojo susitikimo metu įprasta apsikeisti vizitinėmis kortelėmis. Versle vertinamas išsilavinimas, todėl jei turite magistro ar daktaro laipsnį, įrašykite jį savo vizitinėje kortelėje – tai padarys įspūdį jūsų partneriams. Vertėtų korteles pagaminti dvejomis kalbomis – anglų ir ukrainiečių (arba rusų, priklausomai nuo partnerių). Apranga turėtų būti konservatyvi – tamsus kostiumas tiek vyrams, tiek moterims.

Turėdami omenyje tai, kad ukrainiečiams svarbiausias asmeninis ryšys, nesistebėkite, jei būsite pakviesti pietų dar per pirmą susitikimą. Pietų etiketas Ukrainoje turi savo specifiką – ryšiai lengviausiai užmezgami vartojant alkoholį. Galite sulaukti tosto į jūsų sveikatą, o jį dažniausiai palydės degtinės taurelė. Alkoholio gėrimas yra tarsi būtinybė norint tvirtų verslo santykių Ukrainoje. Pietaudami paragaukite visko po truputį – maisto atsisakymas gali būti palaikytas įžeidimu. Ukrainos versle dovanų teikimas nėra įprasta praktika, tačiau sulaukę kvietimo į namus galite nupirkti tortą, saldainių, gėlių ar alkoholio.

Derybos su Ukrainos partneriais gali užtrukti, nes į sprendimų priėmimo procesą dažniausiai yra įtraukiama daug žmonių. Šį procesą galima gerokai sutrumpinti, tiesiogiai derantis su hierarchijos viršuje esančiu asmeniu.