Verslo kultūra Jungtinėse Amerikos Valstijose

Jungtinės Amerikos Valstijos garsėja savo individualizmo propagavimu, todėl įmonės yra skirtingai struktūrizuotos ir organizuotos, priklausomai nuo kompanijos istorijos, lyderio ir sektoriaus. Bendradarbiavimas dažniausiai vyksta tarp įmonių, o ne žmonių, todėl užmegzti artimus santykius su partneriais nėra taip svarbu. Dėl įmonių skirtumų aprangai patartina rinktis konservatyvų variantą – tamsų kostiumą, kol neišsiaiškinsite jus dominančios kompanijos aprangos kodo. Svarbu padaryti teigiamą pirmą įspūdį.

Sveikinantis įprasta šypsotis ir žiūrint į akis paspausti ranką. Akių kontakto palaikymas pokalbio metu yra būtinybė, net jei tai prieštarauja kitų kultūrų įsitikinimams. Dominuojantis bendravimo stilius yra draugiškas, bet orientuotas į tikslą. Amerikiečiams susitikimuose ir derybose svarbu pasiekti kuo geresnį rezultatą per kuo trumpesnį laiką. Gali atrodyti, kad derybos vyksta skubant. Amerikiečių posakis, jog laikas – pinigai, reiškia, kad diskusija turėtų vykti verslo klausimais, nors susipažinimo metu galite tikėtis kelių minučių „small talk“ – lengvo pokalbio apie sportą ar hobius. Nekalbėkite jautriomis temomis – apie religiją ar politiką. Iš jūsų tikimasi konkrečių klausimų, komplimentų, o prieš kritikuodami gerai pasvarstykite. Punktualumas yra viena iš kertinių JAV verslo etiketo dalių, o vėlavimas, yra priimamas, kaip nepagarbos ženklas. Labai svarbu laikytis grafiko ir aiškiai apibrėžtų terminų.

Dėl ne itin formalios aplinkos amerikiečiai vieni į kitus kreipiasi vardais, tačiau pirmą kartą jums patartina sakyti „Mr.“ ar „Ms.“ su pavarde – po to dažniausiai sulauksite prašymo kreiptis vienas į kitą vardais. Jeigu jūsų vardo nepavyks ištarti ir būsite vadinamas pavarde – neįsižeiskite, amerikiečiai nelaiko vardų šventu dalyku, mėgsta pasijuokti. Frazės „please“ ir „thank you“ yra labai svarbios ir turėtų būti vartojamos kiekvienoje situacijoje, kurioje sulaukiate pagalbos iš kito žmogaus. Nereikškite stiprių emocijų, tačiau nebūkite per daug lakoniškas ar nuobodus. Dažniausiai amerikiečiai pateikia tokius siūlymus, dėl kurių galite derėtis. Amerikiečiai verslo susitikimuose naudoja nemažai idiomatinių išsireiškimų, dauguma paimta iš sporto ar kariuomenės terminų. Tai gali būti kaip nemažas išbandymas žmonėms, kurie nėra gerai susipažinę su JAV kultūra.

Aiškių dovanų teikimo ir priėmimo taisyklių Amerikoje nėra, vertinami daiktai iš kitų šalių: knygos, liaudies menas, saldainiai, vynas. Vis dėlto, reiktų iš anksto pasidomėti, ar atskira įmonė neturi specialių nuostatų šiuo klausimu.

Amerikoje niekada nesiūlykite išskirtinės pagalbos moterims, nebūkite įsitikinę jų prastesne padėtimi versle. Įmonėse moterų neapkabinkite ir nebučiuokite, vienintelis priimtinas palietimas yra rankos paspaudimas. Už pietus moka pakvietęs asmuo – nesvarbu, ar tai vyras, ar moteris.