1. Home
  2. Knowledge Base
  3. Licencijos, leidimai ir kiti dokumentai
  4. Kanada | Pieno produktų eksportas į Kanadą

Ko gero rimčiausias iššūkis, ES pieno produkcijai Kanados rinkoje yra labai stipri vietos pieno produktų pramonė, turinti didelę paklausą visose Kanados vartotojų amžiaus grupėse. Tačiau yra kitas iššūkis ES pieno produkcijos gamintojams kuris sudaro labai rimtas problemas norintiems eksportuoti į Kanadą – taip vadinama  supply management system (tiekimo valdymo sistema) kuri drastiškai apriboja užsienio gamintojų galimybes Kanados rinkoje. Ši sistema kontroliuoja pieno produkcijos gamybą, susiedama tai su vartojimo poreikiu ir apribodama užsienio gamintojus aukštais tarifais ar kvotų sistema (pieno produktai, sūriai, paukštiena, kiaušiniai).

Tiekimo valdymo sistema įkurta dar 1970-siais stabilizuoti kainas  ir vietos pieno produkcijos gamintojų pajamas. Prieš 40 metų Kanadoje buvo 145 tūkst. pieno gamybos ūkių, šiandien šis skaičius sumažėjo iki 12 tūkst. ūkių. Tiekimo valdymo sistemos dėka yra remiamos 215 tūkst. darbo vietų.

Pieno kainą yra nustatoma pačių ūkių, kuomet ūkių savininkai kolektyviai derasi ir sutaria dėl gamybos apimčių ir produkcijos kainos, atsižvelgiant į gamybos sąnaudas. Kanados rinka nereguliuoja pieno kainos. Kanados pienininkai parduoda savo produkciją stabiliomis kainomis, pienininkystė yra save atsiperkanti žemės ūkio šaka, nereikalaujanti tiesioginių vyriausybės dotacijų ir garantuojanti ūkiams pastovų pelną.   Tokio modelio rezultatas yra tai, jog kanadiečiai už pieną moka du kartus daugiau nei kaimynai JAV. Pieno kaina labai svyruoja tarp provincijų. 

Importuojama pieno produkcija yra ribojama dideliais tarifais. Prieš kelis dešimtmečius pieno produkcijos importas į Kanadą apskritai buvo uždraustas. Tačiau šiandien maždaug 5 proc. pieno produktų Kanados parduotuvių lentynose yra importuoti be tarifų. Kanados ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartis CETA padidino leistino importui į Kanadą sūrio kvota dar 18 500 tonų, kas padidins europietiško sūrio dalį viso Kanadoje suvartojamojo sūrio kiekyje nuo 5 proc. iki 9 proc.

CETA numato, jog 6 metų nuo sutarties taikymo pradžios laikotarpyje, ES pagaminto sūrio kiekis leistinas įvežimui į Kanados rinką be muito mokesčio nuolat augs. 

Kanada išsaugos muitų tarifus sūrio importui iš ES virš nustatytų kvotos kiekių, kurie sieks 245 proc. ES sūrio gamintojai privalės gauti sūrio importo licenciją. Pagal CETA susitarimą sūrio importo licencijos bus išduodamos oficialia tvarka kiekvienais metais, pirmus 6 metus pirmumo eilė bus suteikiama pirmą kartą į Kanados rinką bandantiems patekti sūrio gamintojams. Praėjus pirmiems 6 metams nuo sutarties įsigaliojimo, sūrio importo licencijų  išdavimas naujiems gamintojams bus mažinamas 30 proc. kiekvienais metais.

Pagal CETA susitarimą, daugumai pieno produkcijos kategorijų nebus taikomas tarifų liberalizavimas, ES produkcija ir toliau susidurs su labai aukštais muitų tarifais – nuo 200 proc. iki 300 proc. Išimtis padaryta pieno baltymų koncentrato produktams.

Praktinė iliustracija kaip vyksta sūrio kvotos dalybos Kanados rinkoje galėtų būti ambasadai žinomo importuotojo iš Toronto įžvalgos. 2018 metų kvota sūrio importui padidėjo beveik 2 kartus liginant su 2017 m. tačiau, suteiktas leidimas šiam konkrečiam importuotojui sumažėjo 7 tonomis nuo pateikto paraiškoje originalaus kiekio. 2018 kvota buvo padalinta tarp prekybos milžinų, tokiu kaip Wal-mart ir Costco.

Šalia šių prekybos tinklų, didžiausia Kanadoje picos frančizė Pizza Pizza (virš 600 prekybos vietų Kanadoje) gavo labai nemenką leidimą sūrio importui. Šios frančizės dalis sūrio rinkoje sudaro maždaug 20 proc., tačiau tai reiškia, kad jie gavo leidimą sūrio importui kuris sudaro nemažiau kaip 20 proc. bendro kvotos krepšelio skirto importuotojams, distributoriams ir mažmenininkams. Šalia pridekite Wal-mart ir Costco dalys ir suprasite, kad mažieji pardavėjai gavo gerokai mažesnes dalis.  Tai reiškia, kad šiuo konkretaus importuotojo atveju, dirbančio su tam tikrais prekybos taškais Toronte, kvotos krepšelyje nebeliko vietos kitiems sūrio tiekėjams. Visiems norintiems dirbti su šiuo importuotoju reikės laukti 2019 m. kvotos arba ieškoti kitų importuotojų dirbančiųjų su kitais prekybos tinklais. Tačiau galima nuspėti, jog situacija visur bus panaši.       

Šio importuotojo manymu, yra aiškiai matoma, jog leidimų tvarka  buvo parengtą nesąžiningai, pirmiausiai Kvebeko provincijoje įsikūrusiųjų sūrio gamintojų naudai (Kvebeko provincija yra tradicinė Kanados sūrio Meka)  bei didžiausiųjų mažmeninės prekybos tinklų naudai kurie dominuoja Kanados sūrio ir sūrio produktų rinkoje.

Šiai dienai didžiausią naudą iš CETA kvotos sūriui turi FR, IT, DE, NL, DK ir kiek mažesne apimtimi – FI ir GR.

Eksportuotojams rekomenduojama dirbti su Kanados muitinės tarpininkų įmonėmis, kurios profesionaliai padės tiekėjui išspręsti visas Kanados muitinės procedūras. Kanados Muitinės tarpininkų įmonių veikla yra licencijuota Kanados  sienos aptarnavimo agentūros.

(CBSA) ir dirba tiesiogiai su importuotojas tam ,kad būtų užtikrintas Kanados importo taisyklių ir procedūrų laikymasis, bei prekės be papildomų sunkumų būtų patikrintos Kanados sienos tarnybų. CBSA yra parengusi išsamų žingsnis-po-žingsnio gidą aiškinantį prekių importavimo į Kanadą procesą Guide to importing commercial goods into Canada: Step 1. Preparing to import (cbsa-asfc.gc.ca)

Importuotojas yra atsakingas už muitinės dokumentacijos tvarkingą užpildymą, tam, kad Kanados muitinė „atlaisvintų“ prekes tolimesniam tiekimui bei turi būti pasirengęs sumokėti reikiamus mokesčius ir rinkliavas. Daugiau informacijos Checklist for Importing Commercial Goods into Canada (cbsa-asfc.gc.ca)   

Importo ir eksporto tvarka, taisyklės bei reguliavimas pasiekiamas CBSA interneto puslapyje https://www.cbsa-asfc.gc.ca/comm-eng.html arba https://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications/pub/bsf5079-eng.html. Prekės kurioms reikalingi specialus leidimai importui https://www.cbsa-asfc.gc.ca/import/reflist-listeref-eng.html

Kanados pieno produktų rinkos apžvalga (Statista, 2022).

Related Articles